2011'in başlarından itibaren Google, Panda kod adını kullanarak arama algoritmasında büyük güncellemeler yapmaya başladı. Bu çok aşamalı güncelleme, Google tasarım sorunlarını daha iyi anlamaya devam ettiği için bugüne kadar devam etti. (Algoritmanın bir Google mühendisi olan Navneet Panda'dan aldığı bildirildi.)

Google'ın Panda güncellemesi, insanların yararlı bulamadığı veya bir şekilde tahriş edici olduğu Web sitelerini takdir etme ve eski haline getirme olasılıklarının düşük olduğu Web sitelerini ayıklama girişiminde önemli bir adımdır. Google şimdi siteleri yalnızca birisinin aradığı bilgilerin mevcut olup olmadığına göre değil, bu bilgilerin insanların kabul edilebilir bulduğu bir şekilde sunulup sunulmadığına göre sıralamaya çalışmaktadır.

Google'ın bir kalite derecelendirme paneli vardı - bir grup gerçek kullanıcı - sitelere bakın ve neyi sevdiklerini ve neyi sevmediklerini söyleyin. Daha sonra Google'ın programcıları bunu “kodladı”, böylece Google'ın programları Web sayfalarını inceleyebilir ve insanların onları beğenip beğenmeyeceğine karar verebilir.

Ne tür şeylerin etkisi var? Kesin olarak bildiğim bir şey var, çünkü Google bunu herkese açık olarak belirtti, Google artık sayfa düzeni konularına ve özellikle reklam yerleşimine bakıyor. Yanlış yerlerde çok fazla reklam var ve siteniz eski sürüme geçirilecek.

Ezici bir şekilde reklam olan siteler gördünüz, değil mi? Bir sayfaya inersiniz ve içeriğe ulaşmak için reklamlar arasında ilerlemeniz gerekir. Hoşuna gitmiyor, diğer insanlar hoşlanmıyor ve şimdi Google hoşlanmıyor.

“. . . Kullanıcılardan bir sonucu tıkladıklarında ve gerçek içeriği bulmakta zorlandıklarında, deneyimlerinden memnun olmadıklarına dair şikayetler duyduk. Kullanıcılar, bir dizi reklamı geçtikten sonra sayfayı aşağı kaydırmak yerine, içeriği hemen görmek ister. Dolayısıyla, "ekranın üst kısmı" nda çok fazla içeriğe sahip olmayan siteler bu değişiklikten etkilenebilir. Bir web sitesini tıklarsanız ve web sitesinin ilk gördüğünüz kısmı ya görünürlüğün üzerinde çok fazla içeriğe sahip değilse veya sitenin ilk ekran mülkünün büyük bir bölümünü reklamlara ayırırsa, bu çok iyi bir kullanıcı deneyimi değildir. . Bu tür siteler ileriye dönük olarak sıralamayabilir. ”

Aniden, kullanıcı deneyimi çok daha önemli hale geldi. Artık sadece kullanıcıları sitenize çekmek için arama motorlarını kullanma ve insanların oraya ne zaman sitenizi nasıl sevdiğini unutabilirsiniz hakkında endişelenmenize gerek yok. Tabii ki, bu her zaman kötü bir stratejiydi, ancak şimdi daha da kötü, çünkü Google şu anda siteleri önceden onaylıyor, arama yapanların arama terimleri için mükemmel eşleşmeler olan, ancak arayanın ne zaman hoşlanmayacağına inandığı siteleri kaldırıyor geldiğinde.

Birkaç yıl önce, bir müşteri benden yeterli satış yapmadığı için sitesine daha fazla arama motoru trafiği almasına yardım etmemi istedi. Ama bu onun sorunu değildi; onun sitesi korkunç, çirkin ve profesyonelce. Ben Web sitesini yeniden tasarlanan ve birkaç gün lansmanından sonra, müvekkilim aradı ve dedi ki, “Ben arama motorlarında ne yaptığını bilmiyorum, ama telefonum susmak var!” Aslında, ben olmasaydı henüz tamam çok SEO ile ilgili her şey; Onun sitesi zaten telefon kanca kapalı yapmak için yeterli trafik vardı. Sadece siteyi dostça yapmak zorunda kaldım - arama motorlarına değil, gerçek insanlara. Bu nedenle, web sitenizi, siteye gelen bir ziyaretçi açısından gözden geçirmek her zaman iyi bir fikir olmuştur. Bu sadece iyi bir iş anlayışı.

Bugün, daha da önemli. Sitenize, ziyaretçileriniz ve potansiyel müşterilerin bakış açısından bakmanız, ne görmek istediklerini düşünmeniz ve siteyi isteyip istemediklerini düşünmeniz gerekir. Siteniz çirkin mi? Reklamlarla karışıyor mu? Sitenin yolunu bulmak zor mu? Yoksa siteniz ilginç, yararlı ve ilgi çekici mi? Ziyaretçiler buralarda kalmak isteyecekler mi? Yoksa neredeyse Geri düğmesini tıklayacaklar mı? Bugün, Panda sonra, Web sitesi kullanılabilirliği anahtar kelime yerleştirme ve bağlantı her zaman olduğu gibi her bit bir SEO sorunu haline gelmiştir.

Bu arada, bunun sadece bir Web sayfası sorunu değil, site genelinde bir sorun olduğunu unutmayın. Google sayfalarınızı inceler ve ardından sitenizin güzel veya kötü olup olmadığına karar verir. Sitenizde gerçekten iyi sayfalar olabilir, ancak sitenin tamamı beğenilmiyorsa, iyi sayfalar bile arama sonuçlarında iyi sonuç vermeyebilir.

Peki, ne tür özellikler aramalısınız?

Reklâm

Reklam yerleşimi önemlidir. Ekranın üst kısmında çok fazla reklam var mı (sayfada en üstte)? Reklamlar içeriğin üstesinden gelir mi?

İçerikt

Çok fazla gezinme bağlantısı ve site genelinde şablon bileşenleri içeren, ancak çok fazla içerik içermeyen sayfalar sorun olabilir.

Kopya

Sitenizde esasen kopya olan çok sayıda sayfa varsa (aynı içeriğin farklı anahtar kelimelerle yeniden işlendiği), bir sorununuz olabilir.

Çöp içeriği

Sayfalarınızdaki içerik aslında çöp mü? Kötü yazılmış metinler yalnızca anahtar kelimeleri tutmak için mi oluşturuldu? Google şimdi çözemezse, yakında çözebilir.

Okunması zor

Web sayfalarınızı okumak zor mu? Belki de yazı tipi çok küçük veya insanların uğraşması çok zor olan büyük metin blokları kullanıyorsunuz (bunları daha küçük metin parçalarına ayırın, biraz boşluk ve belki bazı görüntüler ekleyin ve sütunu daraltın!). Ya da belki de karanlık bir arka plan üzerinde açık renkli metin kullanırsınız (uzun zamandır insanların okumasını engellemektedir). Bu tür problemler gerçek insanlar tarafından beğenilmemektedir ve bu nedenle Google'ın Panda'sına girecektir.

TASARIM SORUNLARI

Unutma, Panda devam ediyor; Google artık Web sitesindeki kullanıcı deneyimini düşünmeye başladığına göre, kullandığı mekanizmaları geliştirmeye devam edecektir. Ben ' m bahis olduğunu sonunda (belki zaten), çirkin bir sorun haline gelecektir.

Ancak, lütfen fazla tahmin etmeyin. Arama motorlarında rekabet etmek için bir milyon dolarlık bütçeye ve aylarca kullanılabilirlik testine ihtiyacınız olduğunu düşünmeyin. Site kullanılabilirliği konusunda biraz sağduyu uzun bir yol kat ediyor.