Salı, Temmuz 14, 2020
Ana Sayfa Hayvanlar Köpeklerin Agresif Olmasının Nedenleri

Köpeklerin Agresif Olmasının Nedenleri

Köpeğinizin aniden saldırganlık belirtileri gösterdiğini veya daha ziyade agresif olduğunu ve ısırmayı tehdit ettiğini fark etmiş olabilirsiniz. Köpeğinizin bu tür kötü davranışları ve saldırganlık belirtileri sinir bozucu olabilir. Köpeğinizin neden birden saldırganlaştığı ve etrafta büyüdüğü hakkında bir fikriniz yoksa, bu makale sizin için uyarlanmıştır. Köpek saldırganlığı ile uğraşırken, köpeğinizin saldırgan olmasının nedenini ve bunun temel nedenini değerlendirmek çok önemlidir. Saldırganlığın nedenini bildiğinizde, bu kötü davranışla mücadele etmek ve düzeltmek için sizi daha iyi bir konuma yerleştirir. Sizi köpeklerdeki saldırganlığın en yaygın nedenlerinden bazılarına götürelim.

  1. Hastalık

Bazı rahatsızlıklar köpeklerin saldırgan olmasına neden olur. Son zamanlarda köpeğinizin aniden değiştiğini fark ettiyseniz, bu ciddi bir hastalığa sahip olduğunun önemli bir göstergesidir. Arkadaşlarla dolaşmaktan vazgeçebilir. Hızlı bir öfke geliştiriyor ve sallanmaya başlıyorsa, bu, köpeğinizin olası hastalıklardan dolayı agresif hale geldiği anlamına gelir.

  1. Hüsran

Köpeklerdeki hayal kırıklığına bazen yeniden yönlendirilmiş saldırganlık denir. Genellikle bir köpekten istedikleri bir şeyi alamamaktan kaynaklanır. Köpeğiniz daha sonra başka şekillerde hayal kırıklığı gösterecektir. Bu hayal kırıklıklarını insanlar ya da etrafındaki evcil hayvanlar pahasına serbest bırakma derecesine kadar gidebilirler.

  1. Koruyucu

Buradaki nokta, köpeklerimizin bize ve ailemize verdiği arzu edilen korumadan çok farklı. Aksine, köpek belirli bir bölgede ekstra uyanık ve tehlikeli hale gelir. Normal bir durumda olduğu zaman etrafında bir tehdit haline geldiği durumlarda, köpeğinizin saldırganlaştığını gösterir.

  1. Tasma Saldırısı

Köpeğiniz normal durumlarda arkadaş canlısı ve ulaşılabilir olabilir. Görünürde hemen hemen her şeye havlamaya ve çatlamaya başlarsa, saldırganlaştığı anlamına gelir. Tasma saldırganlığı genellikle diğer köpekler tarafından hedeflenir. Köpeğinizin tasması ile kısıtlandığı ve algılanan tehdide tepki veremediği veya savunamadığı durumlardan kaynaklanır.

  1. Sosyal Saldırganlık

Köpekler gruplar halinde bir arada bulundukları zaman, doğal olarak paket için hiyerarşi geliştirirler. Bunlar arasında ilk yeme alışkanlıkları veya uyuklamada önderlik etme sayılabilir. Düşük paket üyelerinin bu eşsiz bir arada var olma düzenini bozduğu durumlarda, lider ekip saldırganlık göstererek ya da hırıltıyla düzeni geri yüklemeye çalışacaktır.

  1. Kaygı

Köpeklerdeki kaygı genellikle maruz kaldıkları ortamdaki değişikliklerden kaynaklanır. Misilleme ve karşılık olarak saldırganlık gösterirler. Dahası, köpeklerdeki endişe, mürettebatın yeni bir üyesinin girmesinden veya yeni bir eve taşındığında ve bazen insan ailesinin yeni bir üyesinden kaynaklanabilir.

  1. Kaynakları Koruma

Köpekler, sevdikleri veya “sahip oldukları” şeylere sahip olma konusunda doğal olarak saldırgandırlar. Yapışma veya hırıltı gibi saldırganlık belirtileri göstererek kaynaklarını ve toprak “sahipliğini” savunma eğilimindedirler. Saldırgan köpeklerin zaman zaman başkalarına geri dönebileceğini veya kaynaklarını savunmak için hırpalayabileceğini söylemeye gerek yok. Bu tür vakalar kontrol edilmelidir, çünkü yavaş yavaş büyüyebilir ve aşırı fiziksel saldırılara yükselebilir.

  1. Korku

Korku, köpeklerin saldırganlık belirtileri göstermesinin en yaygın nedenidir. Örneğin, bölgelerine yeni bir köpek gelirse, korkudan yakalanırlar ve kısır saldırılarla yanıt verirler. Geçmişte uygun sosyalleşme ve olumsuz deneyimlerin eksikliğinin köpeklerde saldırganlığa neden olduğu bilinmektedir. Tehlikede hissediyorlarsa, bir köpek kendilerini savunmak için saldırganlık belirtileri sergileyecektir.

Sonuç olarak, mücadele için çözüm aramadan önce köpeklerde saldırganlığın nedenlerini bilmek önemlidir. Evcil hayvanlarımız sağlıklı koşullarda ve uyum içinde olmalıdır. Her zaman köpeklerin doğal olarak agresifleştiğine dikkat edilmelidir. Bu onların istenmeyen koşullara ve tehditlere verdiği yanıttır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Köpeğinizin bakımının sizin ve köpeğiniz için iyi olmasının nedenleri

Bir köpek sahibi olmak harika ama diğer evcil hayvanlara sahip olmak gibi birçok sorumlulukla geliyor. Temel sorumluluk köpeği düzenli olarak tımar etmektir, bazı insanlar...

Eyer hakkında bilmeniz gereken her şey

Yeni bir binicinin bilmesi gereken ilk şey farklı yapışma parçalarıdır. At başlığı, çevresi, at yular, eyer pedleri ve en önemlisi eyere ihtiyaç duyarlar. At ve binicinin...

Evcil hayvan bakımı için en iyi uygulamalar

Evcil hayvan işinizin başarısı, sektörün en iyi uygulamalarına bağlıdır. Bir evcil hayvan bakıcısı olarak aşağıdakileri uygulamanız gerekir: Rezervasyon yaptırdınız mı? "Üzgünüm, nişanlandım" demenin nasıl ve ne zaman...

Köpek Sahibi Olmanın Yararları

İnsanlar köpeklerini seviyorlar ve harika yoldaşlar yapıyorlar. Köpek halkı tüylü arkadaşlarına sahip olmanın bir yararı olduğunu bilirken, bir köpeğe sahip olmanın faydalarını göstermek için araştırmalar...

Recent Comments