Lion, Apple'ın masaüstü işletim sisteminin sekizinci sürümü olan Mac OS X 10.7'nin bir diğer adıdır . 20 Temmuz 2011'de, Mac OS X 10.6 Snow Leopard'dan neredeyse iki yıl sonra piyasaya sürüldü ve Mac OS X 10.8 Mountain Lion'un yayınlanmasından önce geldi . Lion, Mac OS X'in Mac App Store'da piyasaya sürülen ilk sürümüydü ve işletim sisteminin önceki sürümleri gibi bir DVD'de satılmadı .

Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X'in en önemli güncellemelerinden biriydi ve 250'den fazla yeni özellik içeriyordu. En önemlisi, Lion, Apple'ın iPhone ve iPad'de çalışan mobil işletim sistemi iOS'tan birkaç özellik ekledi. Örneğin Lion, uygulamalar arasında geçiş yapmak ve web sayfaları arasında gezinmek için kaydırma gibi birkaç yeni çoklu dokunma hareketini destekledi. Ek olarak, kullanıcı arayüzü , gizli kaydırma çubukları ve bir sayfanın üstünü veya altını kaydırdığınızda sıçrayan bir animasyon ile iOS'a daha çok benzeyecek şekilde güncellendi.

Apple, Mac OS X 10.7'yi iOS'a daha çok benzetmek amacıyla, menü çubuğunu gizleyen ve mevcut uygulamanın tüm ekranı doldurmasını sağlayan tam ekran uygulamalar için sistem genelinde destek de sundu. Safari, Mail, iPhoto ve Pages dahil olmak üzere Apple'ın kendi uygulamalarının birçoğu, Lion piyasaya sürüldüğünde tam ekran desteğiyle güncellendi ve kısa bir süre sonra birçok üçüncü taraf uygulaması güncellendi. Lion ayrıca "Launchpad"i de tanıttı ( Mac OS'nin ilk sürümlerinde bulunan Başlatıcıya benzer), Uygulamalar klasöründe yüklü olan tüm programlara tek tıklamayla erişim sağlar. Son olarak Lion, uygulamalarda açık pencerelerin durumunu kaydeden bir "Devam Et" özelliği ekledi, böylece bir programı yeniden açtığınızda veya bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda bunlar otomatik olarak yeniden görünürler.

Son Lion yazılım güncellemesi 4 Ekim 2012'de yayınlanan 10.7.5 idi.