OS X, Apple'ın Macintosh bilgisayarlarda çalışan işletim sistemidir. İlk olarak 2001'de piyasaya sürüldü ve sonraki birkaç yıl içinde Mac OS 9'un (Mac OS Classic olarak da bilinir) Mac'ler için standart işletim sistemi olarak yerini aldı. Apple, "Mac" adını çıkardığında, OS X 10.8 sürümüne kadar "Mac OS X" olarak adlandırıldı.

OS X orijinal olarak NeXT tarafından tasarlanan ve Steve Jobs 1997'de Apple'a döndüğünde edindiği bir işletim sistemi olan NeXTSTEP'den oluşturulmuştur. NeXTSTEP gibi OS X de Unix'e dayalıdır ve aynı Mach çekirdeğini kullanır. Bu çekirdek, OS X'e Mac OS Classic'e kıyasla daha iyi çoklu kullanım özellikleri ve gelişmiş bellek yönetimi sağlar. Değişiklik, Mac geliştiricilerini yazılım programlarını yeniden yazmaya zorlarken , gelecek nesil Mac'ler için gerekli performans iyileştirmelerini ve ölçeklenebilirliği sağladı.

OS X masaüstü arayüzüne Finder adı verilir ve çeşitli standart özellikler içerir. OS X, Windows gibi bir görev çubuğuna sahip değildir, bunun yerine ekranın üst kısmına sabitlenmiş bir menü çubuğu içerir. Menü çubuğu seçenekleri, çalışmakta olan uygulamaya bağlı olarak değişir ve yalnızca tam ekran modu etkinleştirildiğinde gizlenir. Finder ayrıca varsayılan olarak ekranın altında görüntülenen bir Dock içerir. Dock, sık kullanılan uygulamalara ve dosyalara tek tıklamayla kolay erişim sağlar. Finder ayrıca, simgeler için fon görevi gören, kullanıcı tarafından seçilebilen bir masaüstü arka planı görüntüler.ve pencereleri açın.

Bir Mac'i başlattığınızda, OS X otomatik olarak yüklenir. Temel kullanıcı arabirimi olarak hizmet eder, ancak aynı zamanda perde arkasında çalışır, süreçleri ve uygulamaları yönetir. Örneğin, bir uygulama simgesine çift tıkladığınızda, OS X ilgili programı başlatır ve çalışırken uygulamaya bellek sağlar. Gerektiğinde belleği yeniden tahsis eder ve bir uygulamadan çıkıldığında kullanılan belleği boşaltır. OS X ayrıca geliştiricilerin Mac programları yazarken kullanabilecekleri kapsamlı bir API veya işlev kitaplığı içerir.

OS X arayüzü 2001'de yayınlanan orijinal sürüme benzer kalırken, her biri işletim sistemine çok sayıda yeni özellik ekleyen çeşitli güncellemelerden geçmiştir. Aşağıda, kod adlarıyla birlikte OS X'in farklı sürümlerinin bir listesi bulunmaktadır.

Mac OS X 10.0 (Cheetah)
Mac OS X 10.1 (Puma)
Mac OS X 10.2 (Jaguar)
Mac OS X 10.3 (Panther)
Mac OS X 10.4 (Tiger)
Mac OS X 10.5 (Leopard)
Mac OS X 10.6 (Snow Leopard)
Mac OS X 10.7 (Lion)
OS X 10.8 (Mountain Lion)
OS X 10.9 (Mavericks)
OS X 10.10 (Yosemite)