IPC J-STD Eğitimi

Dünya çapında elektronik endüstrisi için Lehim Eğitimi, baskılı devre kartı ve tel montaj standartları için süreç ve yöntemlerin öğretildiği IPC J-STD eğitim ve sertifika programı haline geldi. Bu sertifika programı, endüstri konsensüs belgesine dayalıdır ve geliştirilmiştir: Lehimli Elektrik ve Elektronik için Gereksinimler Meclisler. Bu belge, baskılı devre kartı tertibatlarının nasıl bir araya getirildiğini ve monte edildiğini açıklar.

IPC J-STD eğitim programı, daha önce hiç elle lehimleme yapmamış kişiler için tasarlanmamıştır, bunun yerine odak noktası, elle lehimleme uygulamalarının sadece beceri açısından ne olduğu değil, neden belirli bir şekilde yapıldığının anlaşılmasıdır.

Bu, lehimleme teknisyenleri, kalite kontrol personeli ve mühendislik ve hatta tasarım personelinin bu standartlara maruz kalması gerektiği anlamına gelir. Proses kontrol bilgisi, teknisyenlerin zihniyetinde, örneğin temizliğin montaj sürecinin önemli bir parçası olduğunu; onun da doğrulanması gerekiyor. Örneğin temizlik durumunda, temizlik testi gereklilikleri iyonik temizlik yoluyla doğrulanacaktır.

IPC JSTD eğitim programında, sertifika programı zaman kapsamı ile sınırlıdır ve sertifikayı alan kişiye bağlıdır. En üst düzey, çeşitli akreditasyonlu eğitim merkezlerinde istihdam edilen usta öğreticidir. Bu usta eğitmenler hem öğretim hem de endüstri deneyimine sahiptir.

Ayrıca sertifikalı eğitmen kurs materyalini geçebilmeli ve genellikle zaten sertifikalı bir eğitmen “altında” talimat verebilmelidirler. Bu usta eğitmenler daha sonra sertifikalı eğitmenleri (CIT’ler olarak adlandırılır) öğretir ve sertifikalandırır. Tüm kurs materyallerinde eğitildikten ve test edildikten sonra, bu sertifikalı eğitmenler daha sonra iş ihtiyaçlarına göre özelleştirilebilen kurs “modüllerinde” uygulama uzmanlarına (CIS) talimat verebilir.

IPC JSTD eğitim programında bu yapıya ek olarak programın yönetimi, testleri elektronik bir portal üzerinden yapılmaktadır. Testler, eğitim merkezlerinin her birinde, internet tabanlı bir eğitim programı aracılığıyla bağlantılar ve şifreli güvenlik duvarları aracılığıyla gerçekleştirilir. Portal, elektronik olarak yapılan testlere ek olarak, işverenlere kimlerin yetkilendirildiği ve program gereksinimleri konusunda kimin güncel olduğu konusunda görünürlük sağlar. Eğitim belgesi çalışana ait olduğu için kimlik belgesi çalışan için taşınabilirdir.

Neden bir JSTD-001 sertifikasına sahip olmak istiyorsunuz?

Her şeyden önce, bu program geliştirir.*Çalışan becerileri ve performansı. İkinci olarak, şirketiniz J-STD-001 standardını kullanıyorsa ve sözleşmeye dayalı olarak bu standarda bağlıysa, standardın eğitim gereksinimini karşılamak için IPC JSTD eğitim programını kullanabilirsiniz.