Kaynak Sertifikasyon testleri pozisyona ve bağlantı tipine göre numaralandırılmıştır. Örneğin 1 G, düz konumlu bir oluk kaynağını belirtir. 1 düz konum anlamına gelir ve G bir oluk kaynağını gösterir.

Geçen gün, kaynakçıları eğitmek ve sertifikalandırmak için kullanılan bir mobil kaynak laboratuvarının reklamını yapan bir video gördüm.

Birkaç öğrenciyle ve eğitmenle röportaj yapıldı ve 1G konumunda kaynak sertifikasyon testlerine yol açan 8 haftalık kaynak eğitimini anlattı.

Ne?

Bu doğru, 1 G kaynak testinde sertifika alabilmek için süreç başına 8 haftalık kaynak eğitimi.

anlamıyorum. Bir kaynak işleminde 8 haftalık eğitimden sonra, kaynakçı neden 3G ve 4G kaynak testleri gibi diğer bazı pozisyonları geçemiyor?

4G plaka testiyle birleştirilmiş bir 3G plaka testinin bir kaynakçıyı TÜM konumlarda sertifikalandırdığını biliyor muydunuz?

Bütün pozisyonlar bu. 1G, 2G, 3G ve 4G gibi. yanı sıra akla gelebilecek her köşe kaynağı pozisyonu.

1G kaynak testi, bir kaynakçının kaç pozisyonda kaynak yapabileceğini onaylar? Bir ! işte bu…sadece bir tane.

Kaynakçıları hem 3G hem de 4G konumlarında sertifikalandırma konusunda eğiterek paranızın karşılığını çok daha fazla alırsınız.

Diğer bir konu ise 1G kaynak testlerinin genellikle çok iyi geçme oranlarına sahip olmamasıdır.

Neden biliyormusun?

Yer çekimi. Bu doğru., yerçekimi sana karşı çalışıyor, senin için değil. Yerçekimi, 1G kaynak testinde cürufun arkın önüne geçmesine izin verir ve dikkatli olmazsanız, soğuk vatka ve cüruf kalıntılarına neden olabilir.

Yerçekimi, 3G dikey plaka kaynak testinde size karşı değil, sizin için çalışır.

Yerçekimi, akıyı arkın arkasında tutar. Arkın daha sonra işini yapmasına ve ana metale nüfuz etmesine izin verilir. Yeterli amperi ve sıkı bir arkı koruduğunuz sürece, 3G dikey plaka testinde işler iyi gidecektir.

AWS (Amerikan Kaynak Derneği), 1G konum kaynak testini en kolayı olarak sınıflandırır.

Eğimli oluk kaynakları söz konusu olduğunda buna katılmıyorum.

2G yatay ve 3G dikey kaynak sertifikasyon testlerinin, bir bükülme testi veya x ışını testi söz konusu olduğunda daha iyi geçme oranlarına sahip olduğuna inanıyorum.