Oracle sertifika sınavına giren kişiler, genellikle sınava hazırlanmak için ne kadar zaman ayırmaları gerektiğini sorar. Ne yazık ki, gereken süreye dahil olan o kadar çok değişken var ki, çoğu cevap sadece karanlıkta bir atış. Hiç kimse hakkında hiçbir şey bilmediği biri için belirli bir hazırlık takvimi sağlayamaz. Genel olarak herkesin yapabileceği en iyi şey, ne kadar süreceğini belirtmektir. onlar aynı sınava çalıştı. Bununla birlikte, çalışabileceğiniz bir aralık sağlamak için bazı düşük ve yüksek değerler sağlamak için neler yapılabilir. Buna, çalışma süresini yukarı veya aşağı değiştirmede bir faktör olan veri noktalarının bazı örneklerini ekleyebilirim.

Yaklaşık yirmi Oracle sertifika testi yaptım. Çalışma süresi, birkaç nedenden dolayı aralarında büyük farklılıklar gösterdi. Bununla birlikte, genel bir kural olarak, herhangi bir sınava hazırlanmak için dört ila altı hafta geçirme eğilimindeyim. Bu dönemde ders çalışmak için harcadığım gerçek zaman seksen ila yüz saat arasında. Hazırlık süresi için alt sınır olarak seksen ila yüz saat ileri alırdım. Ben hızlı bir okuyucuyum; On altı yılı aşkın bir süredir Oracle ile çalışıyorum; ve sınava resmi olarak hazırlanmaya başlamadan önce genellikle test edilen konunun adil bir miktarını biliyorum. Bir adayın ders çalışmaktan çok daha az zaman harcadığını görmemin tek yolu, sınavın kapsadığı konularda gerçekten uzman olan biri olabilir. Üst düzey hazırlık süresini alt sınırın üç katına koyardım. 240 ila 300 saatlik çalışma süresi olarak adlandırın. Haftada on beş saat çalışma süresi verildiğinde, sınava hazırlanmak için on altı ila yirmi haftaya ihtiyacınız olacaktır.

Belirli bir sınava çalışmanızın ne kadar süreceğini tahmin etmek için, yüksek ve düşük sayıların orta noktası veya 190 saat süreceğini varsayarak başlayın. Ardından kendinize şu soruları sorun:

• Konuyu zaten iyi biliyor musunuz, yoksa yeni mi öğreniyorsunuz? İyi biliyorsanız, on veya yirmi saat çıkarın. Test edilen konularda yeniyseniz, on veya yirmi ekleyin. Biraz aşinaysanız, ancak çok fazla değilse, numarayı olduğu gibi bırakın.
    • İyi okuduğunu anlama ile hızlı bir okuyucu musunuz? Eğer öyleyse, on veya yirmi saat bırakın. Yavaş bir okuyucuysanız veya bir şeyi akılda tutmak için birkaç kez okumanız gerekiyorsa, on veya yirmi saat ekleyin.
    • Oracle belgeleri, teste hazırlanmak için mükemmel bir kaynaktır, ancak bilgiler genellikle sizi yavaşlatacak birden çok kılavuz arasında dağılmıştır. Bunu, bilgileri tek bir kaynakta toplayan üçüncü taraf bir kaynak yerine çalışmak için kullanıyorsanız, on beş veya yirmi saat ekleyin.
    • Bu sınavda başarısız olmayı gerçekten göze alamaz ve tekrar girmek için para ödemek zorunda kalamaz mısınız? Eğer öyleyse, ilk denemede testi geçmeniz için size çok daha fazla şans vermek için muhtemelen bir on ya da yirmi saat daha eklemelisiniz.

Dikkate alınması gereken başka faktörler ve kendinize sorabileceğiniz daha fazla soru var. Yukarıdaki liste, durumunuza en uygun tahmini düzeltmenize izin vermek için yeterli bir başlangıç ??sağlamalıdır. Anahtar ifade ‘durumunuz’dur. Gereken çalışma süresinin miktarı, testin kendisi üzerinde çok az etkiye sahiptir. Neredeyse tamamen yeteneklerinize ve mevcut bilgi seviyenize bağlıdır. Ne yaparsanız yapın, kesinlikle küçümsemeyin. Hazırlanmak için biraz daha az zaman harcamış olmayı dilediğim bir Oracle sınavına giren bir test merkezinde olduğum bir zamandı. Sınavı geçmeye hazır olduğunuzdan emin olana kadar sınavı planlamayın. Buradaki her şey sadece bir tahminde bulunuyor, eğer hazırlanmak için üç yüz saat harcarsanız ve hala materyalleri bildiğinizden emin değilseniz, biraz daha çalışın. Olabilecek en kötü şey, hazır olmadan ve başarısız olmadan önce almaktır.