Bir Oracle sertifikasyon testini geçmeye hazırlanmak için çok fazla zaman, çaba ve para harcamadan önce, testi geçmenin sizin için önemli olup olmadığına karar vermeniz önemlidir. Sertifikayı almanın kariyeriniz üzerinde herhangi bir olumlu etkisi olmayacaksa, sonunda sizin için hiçbir şey ifade etmeyecek bir sınava çalışmaktansa, zamanınız ve paranızla yapabileceğiniz daha iyi şeyler neredeyse kesindir. Oracle sertifika forumlarında bir sertifikanın kariyerlerine oldukça sık yardımcı olup olmayacağını soran insanlar görüyorum. Nadiren soruyu soran kişiler, soruyu cevaplamak için kendileri hakkında yeterli bilgi sağlarlar.

Bir Oracle sertifikasyonunu takip ettiğinizde, beceri setinize daha önce sahip olmadığınız yeni bir bilgi alanı eklemek için bunu yapıyor olabilirsiniz. Alternatif olarak, bu bilgiye zaten sahip olabilirsiniz ve bunu doğrulamak için sertifika alıyor olabilirsiniz. Son olarak, bu ikisinin bir kombinasyonunu yapıyor olabilirsiniz – aşina olduğunuz bir alanda bir sınava giriyor, ancak çalışma sürecinde yeni bilgiler ediniyor olabilirsiniz. Kariyerinize yardımcı olması açısından, bir sertifikanın etkisi, sağladığı yeterlilik algısındadır. Bir işveren, sertifikanız olduğu için daha yetenekli olduğunuzu algılarsa, bu, kariyerinizi olumlu yönde etkileme potansiyeline sahiptir.

Bunun kariyerinizi potansiyel olarak etkileyebileceği üç temel yol vardır:

• İş olanaklarınızı artırın.
  • İş güvenliğinize ekleyin.
  • Bir zam veya terfi alma şansınızı artırın.

Yukarıdakilerle, soruyu cevapladığım anlaşılıyor. Sertifikalar kariyeriniz için harikadır. Dışarı çıkıp iki ya da üç tane almalısın, değil mi? Muhtemelen. Ancak, karar vermeniz için gereken bilgiler sonraki birkaç paragrafta. Şimdiye kadar tanımlanan şey, sertifika almanın temel ilkesidir. Kendinizi o alanda yetkin olarak göstermek için belirli bir uzmanlık alanında sertifika alırsınız. Bu, yalnızca o alandaki uzmanlığın değerli olarak algılanması durumunda kariyerinize yardımcı olacaktır. Kendinize şu soruları sormalısınız:

• Şu anda ne iş yapıyorsun?
  • Geçmişte hangi işleri yaptınız?
  • Gelecekte hangi işi yapmak istersiniz?
  • Hangi sertifikayı düşünüyorsunuz?

Bu dört sorunun yanıtları, verilen bir sertifikanın sizin için yararlı olup olmayacağını belirlemenize yardımcı olabilir. Örnek olarak DBA ve PL/SQL geliştiricisi olarak çalışıyorum. Birkaç kez Java ile uğraştım. Gerekirse Java’da kod yazabilirim, ancak işimde gerçekten yetenekli olmak için hiçbir zaman yeterli bir ihtiyaç duymadım. Oracle Java sertifikalarını, geliştirmemde uygun bir seçenek haline gelmesi için yeterli bir öğrenme aracı olarak düşündüm. Ancak, on beş yıldan daha uzun bir süredir Oracle ile çalışıyorum ve henüz Java’yı bilmem gerekmiyor. Java becerilerimi sadece sertifika için geliştirmek mantıklı olmaz. Ben yetenekli bir PL/SQL geliştiricisiyim, bu yüzden kendimi işverenlere (şimdiki ve gelecekteki) bu şekilde sunuyorum. Bir Java sertifikası eklemek, onların değerimi algılamalarına katkıda bulunmaz. Bunu yukarıdaki dört sorunun perspektifine koymak. Artık bir PL/SQL programcısıyım. Ben yıllardır biriyim. Gelecekte biri olmayı planlıyorum. Java sertifikası eklemenin şu anda kariyerime yardımcı olması pek olası değil.

Buna karşılık, bir sertifika geçmişte yapmış olduğunuz veya daha da önemlisi şu anda yapmakta olduğunuz veya gelecekte yapmak istediğiniz işle yakından ilgiliyse, o zaman neredeyse kesinlikle kariyerinize yardımcı olacaktır. İnsan kaynakları personeli ve işe alım yöneticileri, sertifikalara olumlu bakıyor. LinkedIn madenciliği yaparken işe alım yapanların kullandığı bir arama terimidir. Sizin için anlamlı olan sertifikaları seçtiğiniz sürece, kimlik bilgilerinize bazılarını eklemek muhtemelen kariyerinize fayda sağlayacaktır.