Sohbet robotları, bilgi robotları, sosyal robotlar, satış robotları, süper robotlar! Botlar, müşterilerinize hizmet etmenize, işinizi kurmanıza ve maliyetleri düşürmenize yardımcı olmanın harika bir yoludur.
Ama nasıl başlarsın?
Diğer pek çok şey gibi, en iyi yol basit bir şeyle başlamak, süreçte rahat olmak ve ardından becerilerinizi ve işlevselliğinizi genişletmektir.
Bugün, Microsoft tarafından oluşturulan bir şablona dayalı basit bir bilgilendirme botuyla başlayarak adım adım bir bot oluşturacağız. Bilgilendirici botlar, basit metin tabanlı sohbet yoluyla hızlı bir şekilde bilgi almanızı kolaylaştırır.
Bu nasıl yapılır bölümünde, QnA Maker kullanılarak bir bilgi kümesinde veya SSS’de tanımlanan ve Azure Bot Hizmeti kullanılarak bir Cortana botunda görüntülenen soruları yanıtlamak için bir bot oluşturacağız.
En iyi bölüm: 30 dakika veya daha az sürecek! Ve kodlama becerisi gerektirmez!
Her şeyden önce, Microsoft’ta ücretsiz hesaplar oluşturun (Microsoft ad, doğum tarihi, e-posta isteyecektir) ve Azure (Azure ayrıca bir kredi kartı ister, ancak yalnızca kimlik doğrulaması için, yükseltme yapmazsanız ücret alınmaz). Ayrıca, süreçte takılmaları önlemek için üçüncü taraf tanımlama bilgilerini kabul ettiğinizden emin olun.
Şimdi botumuzu oluşturmaya başlayalım.
1. Adım: Bir QnAMaker Hizmeti Oluşturun

QnAMaker hizmeti, SSS URL’si veya soru ve cevap çiftlerini içeren bir belge gibi bir veya daha fazla kaynaktan oluşturulan bir bilgi tabanından oluşur.
QnAMaker’a gidin.
Üst menüden Yeni hizmet oluştur’a tıklayın.

Hizmet şartlarını kabul edin. (Kutuya tıklayın.) Devam’ı seçin.

Bir ad oluşturun ve kaynak malzemelerinizi seçin.
Zaten SSS ile doldurulmuş bir URL ile başlamak isteyebilirsiniz. Veya bir dosya yükleyebilir, hatta Qs ve As’ı manuel olarak girebilirsiniz.
Şimdilik Purna_Test_Bot adını verdiğimiz hizmetimiz için bir URL gireceğiz.

Hit oluşturma sadece birkaç dakika (ya da belki sadece bir dakika) ve bekleyin.
İşte! Bir QnA bilgi tabanı oluşturdunuz. İki sütunlu bir soru ve cevap tablosu olarak görünecektir.
Bakalım elimizde ne var.
2. Adım: Bilgi Tabanını Keşfedin

QnA hizmeti, sizden herhangi bir ekstra ince ayar gerekmeden SSS’lerinizi iki sütunlu bilgi tabanına yükledi. (Aşağıdaki listenin altındaki birkaç öğeye bakın.)
Ayrıca, “Merhaba” yanıtıyla birlikte örnek bir “Merhaba” selamı ile başlar.
Artık “editoryal” içerik ekleyebilirsiniz.
Diğer selamlamaları ve yanıtları girmek için Yeni QnA çifti ekle’yi seçin. Burada karşıt çifti girdim: “Merhaba” ve “Merhaba”.
Çok basit, evet?

Süreci test ederken yaratıcı olun. Diğer editoryal çiftleri girin. Hatta giriş kutularından birindeki üç noktayı tıklayıp içerik ekleyerek alternatif ifadeler ekleyebilirsiniz.

Bununla bir süre oynadıktan sonra, modeli güncellemek için Kaydet ve Yeniden Eğit’i seçin.
Endişelenmeyin, her zaman geri dönüp yeni çiftleri silerek veya ekleyerek ayarlamalar yapabilirsiniz.
Bunun AI olduğunu, güncellemelere her zaman hazır olduğunu unutmayın.

İsterseniz oluşturduğunuz bilgi tabanını indirebilirsiniz.
Bilgi Bankasını İndir’i seçin ve sekmeli, ayrılmış bir .tsv dosyası alacaksınız.
Açın ve Not Defteri’ne kaydedin. (Bu adım isteğe bağlıdır.)

Benimki buna benziyor.
Bazılarınız bu tür dosyalarla çevrimdışı çalışmaktan hoşlanabilir. Eğer öyleyse, bunun için gidin.
Değişiklikleri yapın ve dosyanızı kaydedin.
Güncellenmiş bilgi tabanını yükle’yi seçin.
Bilgi Bankasını Değiştir’e tıklayın.
Önceki adımda kaydettiğiniz BotAnswersKnowledgBase.tsv dosyasına göz atın.
Bilgi tabanınızı değiştirmek istediğinizi onaylayın.

İşte bu, başarı! İlk defa gerçekten işime yaradı.
Ancak, hiçbir BT çalışanı, bitlerine ve baytlarına değmez burada durmaz. Bazı doğrulamalarımız olmalı.
3. Adım: Bilgi Tabanını Test Edin

Bu eğlenceli kısımdır (aslında hepsi eğlencelidir). Bilgi tabanının gerçek dünyada olabileceklere nasıl tepki verdiğini anlama konusunda kendinizi eğitirsiniz.
Burada bir şey icat etmek zorunda değilsin. QnAMaker, bir sohbet robotu deneyimini simüle eden yerleşik bir test aracı içerir.
Bilgi tabanınızı açın (takip ediyorsanız zaten açık olabilir) ve soldaki Test Et’i seçin.
Test aracı, basit bir web tabanlı sohbet robotu gibi görünür ve davranır.
Önceki alıştırmada bilgi tabanına eklediğiniz selamları girin. Girdiğiniz eşleştirilmiş yanıtları görmelisiniz.
Temiz

Şimdi bilgi veritabanını oluştururken dahil etmediğiniz bir girişi deneyin.
“KB’de iyi bir eşleşme bulunamadı” yanıtını görebilirsiniz.
Bu harika bir araçtır. Gerçek bir müşteri kullanıcı olmadan önce olası hataları tespit etmenize ve bunları önlemenize yardımcı olur.
Hem editoryal çiftleri hem de SSS çiftlerini test edebileceğinize dikkat edin.

Hataları düzeltmek istiyorsanız, SSS’lerinizdeki cevaba ulaşmak için birden fazla soruyu alternatif yollar olarak çerçeveleyebilirsiniz.
Kaydet ve yeniden eğit (sık sık).
Biraz daha kontrol yapalım. Bilgi tabanınız, belirli bir kullanıcı sorgusu için birkaç alternatif yanıt sunabilir. En uygun yanıtı seçerek (veya yeni bir alternatif sağlamak için ince ayar yaparak) botu eğitebilirsiniz.
Bu aslında insan çağrı merkezi operatörlerini çeşitli sorulara doğru yanıt vermeleri için eğitmeye çok benzer. Büyük olasılıkla bot daha hızlı ve daha tutarlı olacaktır.

Tüm bunları yaptıktan sonra kaydedin ve yeniden eğitin. Basına gitmeye hazırsınız!
4. Adım: Bilgi Tabanınızı Yayınlayın

Şimdiye kadar uğraştın. Artık yasal olmaya hazırsınız.
Kaydet ve yeniden eğit için bu ekranı birçok kez gördünüz . Bu sefer Yayınla’yı seçin .

Bir onay sayfası, bilgi tabanınızın ayrıntılarını gösterir. Tüm kaynakları ve her bölümde ve üretimde kaç soru cevap çiftinin olduğunu listeler.

Bir an için Yayınla düğmesinin üzerine gelin ve ardından tıklayın…Başarı!
Başarı ekranı, yeni yayınlanan bilgi tabanınıza yapılan örnek REST çağrısı içinde size iki önemli bilgi verir. Burada bilgi tabanınızın kimliğini ve abonelik anahtarınızın kimliğini görebilirsiniz.
(Bu bilgilerin, istediğiniz bot için Kodu Görüntüle’ye tıklayarak QnAmaker.ai Ana Sayfa/Hizmetler sayfanızda her zaman mevcut olduğunu unutmayın.)

Adım 5: Kaynakları Güncelleyin

Bu işlemle çok eğleniyorsanız, geri dönüp Düzenleme Hizmeti ile daha fazla düzenleme yapabilirsiniz.
Örneğin, Ayarlar düğmesinden başka kaynaklar (dosyalar veya kılavuz) eklemeyi veya içeriği silmeyi deneyin. Soruları ve cevapları düzenlemek için konu uzmanlarını ekleyerek “paylaşacaksınız”.

Artık dünyayla bağlantı kurmaya hazırsınız.
6. Adım: Azure Bot Hizmeti ile Bilgilendirme Botu Oluşturun

Bir bot yaratırsanız ancak kimse onunla etkileşime geçemezse, gerçekten var mı? (Bu sadece felsefi bir düşünce sorusu.)
Bot, onu başkalarıyla iletişim kurmaya hazırlayana kadar pek bir şey yapmaz.
Azure’a gidin (portal.azure.com). Hesabınızı bir ön adım olarak ayarlamadıysanız, şimdi yapın. Bu sizi kontrol panelinize getirecektir.
Hızlı başlangıç ??eğitimlerinden bazılarını görüntüleyin veya bir Kaynak Oluşturmak için +’yı seçin ve bot hizmeti etkinleştirmenize başlayın.

Burada AI ve Bilişsel Hizmetleri seçiyoruz.

Ve sonra Web Uygulaması Botu.

Şimdi Bot Hizmeti ayrıntılarını girmeye başlayacağız. Bir bot adı girdikten sonra varsayılanları seçebilirsiniz.

• Botunuz için benzersiz bir ad girin. (Bu, uygun alanlarda uygulama adını ve masmavi depolama adını tetikler.)
  • Geçerli bir abonelik seçin. “ Ücretsiz Deneme ” ile başladım.
  • Yeni bir kaynak grubu oluşturun. Varsayılan olarak, uygulama bot adınızla aynı ada sahip olacaktır.
  • Varsayılan fiyatlandırma katmanını kullanın.
  • Bot şablonunu seçin. (Varsayılan “temel”dir, ancak bir sonraki sayfada Q ve A’yı seçeceğiz.)
  • Uygulama Hizmeti planını/Konumunu seçin

Bunlardan bazıları, önceden tanımlanmış seçimlerden girmeniz için size açılır pencereler verecektir. Bot şablonu alanı, hizmetimiz için “Soru-Cevap” seçeneğini seçmemiz için bizi bu şekilde bir açılır pencereye getirdi.
( Soru ve Cevap’ı seçin ve ardından ayrıntılar sayfasına dönmek için Seç’e basın.)

Bilgi tabanımızı bu hizmetle birleştirmek için son bir ayrıntı çok önemlidir.
Microsoft Kimliği ve parolasını Otomatik Oluşturma seçeneğini belirleyin.

Şimdi Oluştur’a bastığınızda, Gösterge Tablosuna geri dönecek ve web uygulaması botunuzu göreceksiniz. (Lütfen burada bana güvenin. Demodaki sonraki bazı ekranlar için Purnatestbot ve newtravelfaq arasında geçiş yaptım.)

Yeni botunuzu seçin ve Uygulama ayarları’na gidin.

Bu sizi 4. Adımda oluşturduğunuz QnA bilgi tabanı kimliğini ve abonelik anahtarını kopyalayıp yapıştırmak için iki noktaya getirecektir.
Çok önemli: Sayfanın üst kısmındaki Kaydet’i seçin. Artık yayındayız !

Bununla yapabileceğimiz daha çok şey var.
Bazı testler için ana bot sayfasına dönelim.
Web Sohbetinde Test Et’i seçin. Buraya editoryal selamlamalardan birkaçını ve SSS’ler için bazı soruları giriyoruz. Bu, QnAMaker’da ayarlarken yanıtlarımızı gösterir. (İşe yarıyor!)

Build öğesini seçersek, kodla nasıl çalışılacağını seçebilir ve bir kaynak kod sağlayıcısını etkinleştirebiliriz.

Çevrimiçi kod düzenleyiciyi aç’ı tıkladığımızda, Diyaloglar’ı seçebiliriz ve…

Burada bilgi tabanımızı bot hizmetiyle birleştiren asıl kodu görüyoruz. Tek yapmamız gereken kimliğimizi ve anahtarımızı bırakmaktı ve işte ! Kendi botumuz!

Daha fazla işlevsellik…Analytics’i kontrol edin.

Son adım, kanallara bağlanmaktır. WebChat varsayılandır, ancak başka favoriler ekleyebiliriz.

Bu son adımdan sonra işlemi iş başında görebilirsiniz. Web sohbetine bir soru koyun ve elde ettiğiniz sonuçlara hayret edin.
Bu süreci QnAMaker ve Azure ile gösterdim ve harika çalıştı. WYSIWYG platformu Mobile Monkey’i denediğimde de benzer sonuçlar elde etmiştim. İkisi de başarılıydı ve ikisi de çok kolaydı. Dene.
30 dakikalık bir zaman yatırımı ile kendi botunuzu oluşturabilir ve bot-topia’nın keyfini çıkarabilirsiniz!