Windows 11’in bu sonbaharda piyasaya sürülmesi bekleniyor (basın materyalleri 20 Ekim’den bahsediyor), ancak kullanıcılar onu Insider programından indirebilir. Ancak yükseltmeye karar vermeden önce, fikrimizi değiştirirsek Windows 10’a dönmek için yalnızca 10 günümüz olacağını hatırlamakta fayda var.

Açık resmi web sitesi yeni sistemin Microsoft sorusunu yanıtlar ” Ben, Windows 11 gibi Windows 10’a geri dönebilir miyim? “:
“Evet. Windows 11 yükseltmesini yükledikten sonra, yanınızda getirdiğiniz dosya ve verileri saklarken Windows 10’a geri dönebileceğiniz 10 günlük bir süre var. 10 günün ardından yedeklemeniz gerekecek. verilerinizi ve Windows 10’a geri dönmek için “temiz yükleme” yapın.”

Önümüzdeki 10 gün içinde kapsamlı bir şekilde test edebilirsek, yükseltmeye değer. Bize uymuyorsa veya istenmeyen donanım veya uygulama davranışına neden oluyorsa, Windows 10’a geri dönmek sadece birkaç tıklama ve biraz zaman meselesi olmalıdır. Tüm verilerin silinmesi ve işletim sisteminin yeniden yüklenmesi anlamına gelen “temiz kurulum” da çok karmaşık değildir, ancak daha fazla zaman alabilir. Yazılımı yeniden yüklemeniz gerekecek ve yedekleme doğru şekilde yapılmazsa bazı verileri kaybetmeniz olasıdır. Microsoft’tan OneDrive gibi verileri bulutta depolamak, hem işletim sistemi değişikliğini hem de diğer donanımlara geçişi önemli ölçüde kolaylaştırabilir.

Göreceli olarak yeni bir işlemciye ve bir TPM 2.0 modülüne duyulan ihtiyaç da dahil olmak üzere Windows 11’in donanım gereksinimleriyle ilgili oldukça fazla tartışma oldu ve ikincisine sahip olma gerekliliği, bu bileşenler için piyasada kargaşaya ve artan scalper etkinliğine bile yol açtı. Bunu inceledik ve son 5 yıldaki çoğu bilgisayarın yeni sistemle uyumlu olması gerekiyor.

Windows 10’un lansmanında, Microsoft başlangıçta kullanıcılara sistemin önceki bir sürümüne karar vermeleri ve muhtemelen geri dönmeleri için tam bir ay teklif etti. Ancak bir yıl sonra Yıldönümü Güncellemesi ile bu süre 10 güne indirildi. Redmond devi tarafından açıklandığı gibi, kullanıcı davranışına ilişkin verilerin analizi nedeniyle süre kısaldı. Sistemin bir önceki sürümüne dönme kararı çoğunlukla güncellemeden sonraki ilk günlerde alındı. Bu nedenle, Windows 11 durumunda karar süresi değişmeyecek.